کیفیت کاربران تبلیغ

کدام تبلیغ اعضای بهتری به کانال شما اضافه کرده است؟

فرض کنید شما در دو روز گذشته دو تبلیغ برای کانال خود رفته اید. هر تبلیغ ۱۰۰۰ نفر به کانال شما اضافه کرده است. به چه روشی متوجه می شوید کدام تبلیغ اعضا بهتری برای کانال آورده است؟

از آنجایی که سنجش کیفیت کاربران در تلگرام کار دشواری است، بسیاری از مدیران کانالها تصمیم گیری خود را صرفا بر اساس هزینه انجام می دهند. هر روشی که اعضای ارزانتری به کانال اضافه کند، روش بهتری شناخته می شود. اما آیا هزینه به تنهایی معیار درستی برای تصمیم گیری است؟ از کجا معلوم اعضایی که از روش ارزانتر به کانال اضافه شده اند به سرعت کانال شما را ترک نکنند؟

شما باید در کنار هزینه، کیفیت اعضای جدیدی که به کانال شما اضافه می شوند هم مد نظر قرار دهید. اما چطور؟

کیفیت مهم است

اندازه گیری کیفیت اعضا

مسلما هر کسی که کانال تلگرامی دارد، علاقه مند است اعضای کانال مدت زمان زیادی در کانال عضو بمانند. بنابراین می توان گفت اعضایی که مدت زمان بیشتری در کانال عضو می مانند، اعضای با کیفیت تری هستند.

هر چه اعضا با کیفیت تر باشند، مدت زمان بیشتری در کانال عضو خواهند ماند

بنابراین اگر در مثال بالا شما بخواهید بدانید کدام روش اعضای بهتری به کانال شما اضافه کرده است، باید اندازه بگیرید کدام دسته از کاربرانی که به کانال شما اضافه شده اند، مدت زمان بیشتری با شما همراه بوده اند.

اما اندازه گیری مدت زمان عضویت تک تک اعضا کاری زمان بر و دشوار است. اما نگران نباشید، روش راحت تری هم برای اندازه گیری کیفیت اعضا وجود دارد. تجربه به ما نشان داده است اکثر اعضایی که جدید به کانال شما اضافه می شوند، اگر علاقه مند به حضور در کانال شما نباشند در همان چند ساعت اول پس از عضویت، کانال را ترک می کنند.

بیشترین ریزش اعضای جدید کانال، در همان چند ساعت اول پس از عضویت اتفاق می افتد

بنابراین به جای اینکه لازم باشد طول عمر تک تک اعضای جدید را حساب کرده و با هم مقایسه کنید، کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • زمانی که تبلیغ داشته اید اندازه بگیرید چند نفر از کاربرانی که در طول روز به کانال شما اضافه شده اند تا ۲۴ ساعت بعد، همچنان در کانال حضور دارند. مثلا از ۱۰۰۰ نفری که در طول روز به کانال اضافه شده اند، ۸۰۰ نفر همچنان در کانال حضور دارند
 • از تقسیم این عدد به کل افراد جدید اضافه شده، درصد اعضای با کیفیت را به دست آورید. در مثال بالا این عدد ۸۰% خواهد بود.

حال برای اینکه مقایسه کنید کدام روش تبلیغ اعضای بهتری برای شما آورده است، کافیست درصدی که به روش فوق برای روزهای مختلف به دست می آورید را با هم مقایسه کنید. مثلا اگر در تبلیغ اول از ۱۰۰۰ نفر کاربر جدید، پس از ۲۴ ساعت ۸۰۰ نفر در کانال عضو مانده اند (۸۰%) و در تبلیغ دوم از ۱۰۰۰ نفر ۶۷۰ نفر (۶۷%)، این عدد مشخص می کند تبلیغ اول کاربران با کیفیت بالاتری برای کانال شما آورده است.

اندازه گیری کیفیت اعضا به روش خیلی خیلی ساده تر!

اگر انجام محاسبات فوق برای شما دشوار است، نگران نباشید. تحلیلگر کانال تلگرام کل این محاسبات را برای روزهای مختلف به صورت خودکار انجام داده و در گزارش کیفیت اعضای جدید به شما نمایش می دهد. این گزارش به شکل زیر است:

مقایسه کیفیت اعضا در روزهای مختلف

در این نمودار، کیفیت اعضایی که در روزهای مختلف به کانال شما اضافه شده اند به راحتی قابل مقایسه است. بنابراین اگر شما تبلیغات خود را در روزهای مختلف پخش کنید، به راحتی می توانید متوجه شوید کدام دسته از کاربران پس از ورود به کانال بیشتر با شما همراه مانده اند . به خاطر داشته باشید شما حتی می توانید به تفکیک ساعت هم این گزارش را تهیه کنید. بنابراین اگر در یک روز در ساعتهای مختلف تبلیغ ارسال کرده اید هم امکان مقایسه نتیجه تبلیغ وجود خواهد داشت.

جمع بندی

برای اینکه متوجه شوید کدام روش تبلیغ اعضای بهتری به کانال شما اضافه می کند، کافیست با استفاده از نمودار کیفیت اعضای جدید، مقایسه کنید که کاربران حاصل از کدام تبلیغ پس از ۲۴ ساعت همچنان با شما همراه مانده اند. تجربه نشان می دهد اگر درصد بالایی از افرادی که به کانال شما عضو می شوند در همان روز اول کانال را ترک کنند، احتمالا روش جذب عضو شما مشکل داشته است. این نمودار به شما کمک خواهد کرد با مقایسه روشهای مختلف جذب عضو، متوجه شوید کدام روش کاربران بهتری به کانال شما اضافه خواهد کرد. اگر علاقه مند به استفاده از این ابزار هستید، با مراجعه به صفحه تحلیلگر کانال تلگرام، ثبت نام خود را بصورت رایگان انجام دهید.

 

نویسنده:


ارسال دیدگاه ...


 1. ناشناس -

  اگر می شد جنسیت اعضای کانال و بیشترین زمانی که وارد کانال می شوند و بازدید می کنند رو هم فهمید خیلی خوب بود ینی بفهمیم از چه ساعتی تا چه ساعتی بیشترین بازدید رو داشتیمممنون بخاطر ایجاد این امکانات چون نیازش هس می شد

  • امین آقاجانی -

   ممنون از شما که به ما لطف دارید و پیشنهاداتتون رو با ما در میون میگذارید

   جنسیت اعضای کانال قابل تشخیص هست که تلاش خواهیم کرد به قابلیت های سیستم اضافه کنیم
   اما استخراج ساعت بازدید متاسفانه خطای بسیار بالایی داره و در شرایط فعلی امکان پذیر نیست. امیدواریم در نسخه های جدیدتر تلگرام امکاناتی اضافه بشه که بتونیم چنین آماری رو هم در اختیار شما قرار بدیم.